صفحه اصلی / فناوری نانو / با نانوپارچه از حشرات موذی در امان بمانید

با نانوپارچه از حشرات موذی در امان بمانید

محققان با استفاده از نوعی نانوذرات در بافت الیاف منسوجات، پارچه‌ای ارائه کردند که می‌تواند حشرات را دفع کند. این فناوری به دنبال کاهش بیماری‌هایی نظیر مالاریا است.

زکاری لادن استاد در گروه شیمی دانشگاه ایالتی کادونا (KASU) و همکارانش پارچه دفع کننده پشه ایجاد کرده‌اند.

آدامو بارگو از محققان این پروژه گفت که این پروژه بخشی از تلاش‌هایی است که با هدف پایان دادن به معضل مالاریا در کشور انجام شده است.

به گفته وی، این محصول نتیجه کمک هزینه تحقیقاتی چند میلیون دلاری، تحت پوشش صندوق تحقیقات ملی سال ۲۰۲۰ (NRF) و صندوق اعتماد آموزش عالی (TETFUND) است.

وی گفت: «این اولین کمک مالی NRF/Tetfund است که توسط دانشگاه ایالتی کادونا به‌عنوان موسسه میزبان، با همکاری دانشگاه بینگام و دانشگاه فناوری VAAL، آفریقای جنوبی برنده شده است.»

وی موضوع تحقیق را به‌عنوان «توسعه پارچه دفع‌کننده پشه سازگار با محیط زیست، حاوی نانوذرات محصور شده با ترکیبات زیستی فعال Vitex Negundo» معرفی کرد.

وی گفت که لادن، محقق اصلی، با تخصص در شیمی آلی و مصنوعی، این تحقیق را در کنار سه نفر دیگر انجام داد. وی افزود: «به جای استفاده مداوم از حشره‌کش‌های شیمیایی، از پارچه نانویی می‌توان برای دفع حشره‌ها استفاده کرد.»

بارگو توضیح داد که این پارچه با نانوذرات محصور شده با ترکیبات فعال زیستی Vitex Negundo برای کنترل پشه‌ها، ترکیب شده است.

وی گفت: «نوع پارچه‌ای که در این تحقیق تهیه شده است، به شکل لباسی در آمده که در طول شبانه‌روزی از فرد محافظت می‌کند. این پارچه شامل فرمولاسیونی حاوی اسپری‌های زیستی ضدحشرات و کرم‌های دفع‌کننده بوده که با مواد گیاهی فعال زیستی برای کنترل نیش پشه تهیه شده‌است.»

محققان همچنین فناوری را پتنت کردند که در آن نوعی اسانس گیاهی ضروری را می‌تواند از گیاهان جدا کند و در صنایع آرایشی، دارویی و طعم‌دهنده از آن استفاده کرد.

منبع خبر: www.sunnewsonline.com

این موارد را هم ببینید

محیط زیست و هوا

👈محیط زیست و هوا 🟢 پوشش گیاهی، جایگزین کولر گازی می‌شود؟ منبع : اقتصاد سبز ...

اثر تیندال

https://s28.picofile.com/file/8463845626/0973d728_aa22_4132_b189_6ee51633f7e3_1_.mp4.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *