صفحه اصلی / ریاضی و حسابان / زنبورها مسائل ریاضی را با جمع و تفریق حل می کنند

زنبورها مسائل ریاضی را با جمع و تفریق حل می کنند

بر اساس یک پژوهش تازه، زنبورهای عسل قادر به انجام جمع و تفریق ساده هستند و آنها می توانند ریاضی را در سطح یک کودک چهار ساله درک کنند.

در این پژوهش که توسط دانشمندان دانشگاه «آر ام آی تی» در ملبورن استرالیا انجام شده، گروهی زنبور عسل در یک محیط آزاد قرار داده شدند و توانستند مسائل ناآشنایی را از طریق جمع و تفریق ساده حل کنند.

زنبورها در یک مسیر هزارتو قرار گرفتند و اشکالی به رنگهای زرد و آبی سر راهشان گذاشته شد.

آنها برای تکمیل کار، با گزینه پرواز به چپ یا راست روبرو می شدند. اگر شکل ها آبی بودند، مجبور می شدند یک شکل کم کنند و اگر زرد بودند باید عمل تفریق را انجام می دادند. در صورتی که کار تکمیل می شد، با آب شیرین از آنها پذیرایی می شد و اگر قادر به تکمیل پروژه نبودند، آبی با طعم تلخ به آنها داده می شد.
زنبورها بین ۴ تا ۷ ساعت آموزش دیدند و سپس چالش دوباره پیش رویشان قرار می گرفت تا میزان یادگیری آنها سنجیده شود. ۶۳ تا ۷۲ درصد از زنبورها از این آزمون سربلند بیرون آمدند.

هر چند جمع و تفریق ممکن است به کار روزانه زنبورها نیاید، ولی این ویژگی در به خاطر سپردن نکاتی مانند رنگ و شکل و اندازه گل ها به آنها کمک می کند.

مطالعات پیش از این نشان داده که زنبورها آنچه می دانند را به یکدیگر نیز می آموزند.

این موارد را هم ببینید

گیاهان هم مغز دارند!!!

گر چه گیاهان سیستم عصبی مشخصی مانند جانوران ندارند اما وجود برخی مولکول‌های زیستی مشابه ...

آزمایشگاه خانگی علوم

نویسنده: استیو اسپنگلر مترجم: محمد علیزاده https://s27.picofile.com/file/8458115418/%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C_%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85_%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%88_%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D9%86%DA%AF%D9%84%D8%B1.pdf.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *